מתוך סדרת המדריכים לתכנון דירה תל אביבית

הרצון להתחיל מחדש, לעבור חזרה למקום עירוני תוסס ומלא חיים, קיים אצל רבים מבני ה-55 ומעלה, בעיקר לאחר שהילדים עזבו את הבית. התחושה הזו היא תחושה מוכרת ומובנת, ואיתה גם החששות. בסדרת המאמרים והמדריכים באתר אנסה לכוון אתכם במבוך האפשרויות, ולהעניק לכם כמה שיותר מידע רלוונטי ומקצועי על מנת לעזור לכם לעשות את המעבר הזה לנעים ונוח. הפעם אתמקד ביצירת פרוגרמה ותקציב, כיצד בעצם להתאים את הדירה שקניתם לצרכים שלכם ולהפוך אותה באמצעות שיפוץ יסודי לבית החדש שלכם.

אלו שאלות עלינו לשאול את עצמנו לפני הוצאה גדולה על שיפוץ?

השאלות שאנו מתמודדים לפני שיפוץ גדול, בעיקר כשמדובר במעבר דירה והתחלת חיים חדשים, הן רבות ומגוונות – החל ממספר החדרים והגודל שלהם, מה עושים עם כל הציוד והרהיטים הישנים, מה לעשות ואיך לעצב את המטבח והסלון (בישול, אירוח), דרך אנשי המקצוע שאיתם ומולם נרצה לעבוד, סדרי עדיפויות מבחינת התקציב שעומד לרשותנו, לוחות הזמנים הרצויים, ועד איך להתאים את התחושה שהבית יקנה לחיים החדשים שהיינו רוצים עבורנו. הדרך  הטובה והאפקטיבית ביותר להתמודד עם שאלות אלו היא יצירת פרוגרמה ותקציב.

מהי פרוגרמה? – פרוגרמה היא בעצם רשימה שבה אתם מעלים ומבררים מול עצמכם את הצרכים הספציפיים שלכם (במדריך המלא להורדה תמצאו רשימה מלאה של כל השאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם בנושא הזה). השלב הזה הוא שלב חשוב, עוד לפני בחירת המעצב ויציאה לתכנון, שבו אתם בעצם מגדירים איך הייתם רוצים שהבית החדש שלכם, שהחיים החדשים שלכם, ייראו – מה אתם חייבים, מה אתם רוצים, מה אתם צריכים, ועל מה אפשר לוותר.

חשבו על חללי הבית השונים ותפקידם בפרוגרמה שלכם – האם אתם רוצים לארח את כל המשפחה בסופי שבוע ובכך ליצור סלון גדול ומרווח? האם אתם אוהבים לבשל ויש להשקיע במטבח מאובזר ומשופצר? האם אתם אנשי ספר או עט ורוצים חדר עבודה מרווח ונעים לעבודה ולכתיבה? האם מתאים לכם חדר ילדים לאירוח הנכדות והנכדים? האם אתם מעוניינים בריהוט חדש ולשנות סגנון לחלוטין או להשתמש בריהוט הישן? ומה בדבר חדר השינה הפרטי שלכם וארונות הבגדים? וחדר הרחצה כך שיהיה לשביעות רצונכם המלאה? האם יש מרפסת בדירה החדשה? יציאה לגג? חצר? רצוי ומומלץ בסופו של דבר לשבת עם מעצב הפנים מול הרשימה המלאה על מנת שיבין לעומק את הצרכים והרצונות שלכם, ויוכל גם לסנן עבורכם וגם להתאים לביצוע ולעבודה בפועל.

לקבלת המדריך המלא עם דוגמאות מעשיות של עבודה עם פרגורמות שונות
לחצו כאן

התאמת הרצונות מול התקציב – בשלב זה אנו עוברים לפרקטיקה, כלומר משלב הדמיון והחלומות למציאות ולהתאמה למבנה הדירה, השטח שלה, הגודל שלה, ולאפשרויות התקציביות והריאליות העומדות לפנינו. זהו השלב העדין והקריטי ביותר, לכן עליכם לבחור מעצב פנים (ראו מאמר בנושא), אשר יתאים לכם כמו כפפה ליד. כאן בסופו של דבר מגיע לידי ביטוי התקציב העומד לרשותכם, כמה אתם יכולים להשקיע בכל אחד מסעיפי הרשימה שהכנתם, וכמובן מהם סדרי העדיפויות שלכם.

באופו כללי, ניתן לומר כי סדרי גודל של שיפוץ יכולים לנוע בטווח של כמה אלפי שקלים למ"ר (בממוצע של כ-7,000 ₪ למ"ר), כאשר אנו מדברים כמובן על שיפוץ כללי, הכולל בין השאר החלפה של הצנרת, החשמל, ריצוף, דלתות, חלונות וכו'. לכן, בדירה בשטח של כ-120 מ"ר, מבלי שמוציאים כספים מיותרים על הדברים הכי יקרים שיש לשוק להציע, מדובר בסדרי גודל של כ-700,000 ₪ עד 1,000,000 ₪ עבור שיפוץ כללי, כולל החלפת כל הריהוט. כמובן שהמחירים משתנים עם כל בחירה שלכם בפריט זה או אחר, בריהוט מסוג זה או אחר, לכן בסופו של דבר עלינו להכין תוכנית מפורטת, ובה הגדרת התקציב הכללי מול המחירים והעלויות של השיפוץ בפועל. התכנון ייעשה מול מעצב הפנים, והצעת המחיר לעבודה עצמה מול קבלן השיפוצים (כדאי לברר גם הערכת מחיר לריהוט).

זכרו, בסופו של דבר מדובר בהחלטה מרגשת, אשר תשנה עבורכם את חייכם ותגדיר את ההתחלה מחדש שלכם בעיר גדולה ותוססת. השלבים האלו הם חשובים מאוד, ואני ממליצה להתייחס אליהם ברצינות הראויה.

לקבלת המדריך המלא לתיבת המייל שלכם:

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)