מתוך סדרת המדריכים לתכנון דירה תל אביבית

תכנון מטבח כך שגם יתאים לצרכים החדשים שלכם ולדירה החדשה שלכם, גם יהיה מספיק מרווח ונוח, וגם ישמש אתכם למטרות בישול באופן הכיפי והפרקטי ביותר הוא מלאכה מורכבת ומדויקת. עם כל מה שנרדש לשם כך, המטבח הוא ללא ספק החלק היקר ביותר, המשוכלל ביותר, והמורכב ביותר בבית.

שאלות רבות עולות כשאנו עומדים בפני שיפוץ המטבח – באיזה סוג של כיריים נשתמש והיכן נמקם אותם, האם המכשירים החשמליים יוסתרו בארונות מתאימים או יוצגו לראווה, איזה סוג כיור כדאי לרכוש ובאיזה גודל, האם כדאי להשקיע בברזים, האם אי באמצע המטבח הוא משהו שמתאים לנו, ובכלל – איזה סגנון מתאים לנו? מטבח מודרני, היי-טקי וחדיש? מטבח עץ שמעניק תחושה ביתית וכפרית? מטבח שפתוח לחלל הסלון או מטבח סגור? עיצוב נקי או אלגנטי?

על שאלות אלו ורבות אחרות כדאי ומומלץ להשיב בשלב התכנון, בשיתוף מעצב הפנים שלכם אשר יוכל לכוון אתכם אל עבר התוצאה הטובה ביותר המתאימה לכם, במסגרת התקציב שלכם ובהתאם לשטח החלל המדובר.

לקבלת המדריך המלא לתכנון נכון של המטבח
לחצו כאן


כמה דגשים לעיצוב ותכנון מטבח חדש

עד כמה אתם מסודרים – זו שאלה שכדאי שתשיבו עליה בכנות, כי היא יכולה להשפיע על מיקום המטבח – האם יהיה פתוח ליד הסלון וחדר האורחים, מוסתר לחלוטין או חצי מוסתר. השאלה שאתם צריכים בעצם לשאול את עצמכם היא – האם מבחינתנו זה בסדר שכל מי שנכנס לבית ויושב בסלון רואה גם את המטבח? אם התשובה היא חיובית, אפשר לעצב חלל משותף יפהפה ומרהיב. אם התשובה היא שלילית, אפשר לעצב שני חללים נפרדים, שלכל אחד האופי המיוחד שלו.

פינת אוכל – האזור שבו אתם מגישים את האוכל כדאי ומומלץ שיהיה קרוב למטבח. ישנן פינות אוכל קטנות, אשר מלבד שולחן האוכל הגדול והמשפחתי, ממוקמות בתוך המטבח עצמו. בכל מקרה, זכרו כי התחשבות בהתנהלות הפרקטית במטבח היא הדבר החשוב ביותר בשלב התכנון.

אי באמצע המטבח – ללא ספק המילה האחרונה בעיצוב מטבחים היא האי המפורסם, שניתן לראות כיום בכל מגזין עיצוב נחשב. הרעיון הוא שחלק מהמטבח, נמצא בעצם במרכזו של המטבח, נפרד מהקירות ולעיתים קרובות משמש גם למקום ישיבה. שימו לב – לא לכל אחד ולא לכל חלל מתאים אי!  לאי יש נוכחות מסיבית, לכן התייעצו עם המעצב שלכם וחשבו על כל ההשלכות לפני שאתם יוצאים להרפתקה כזו.

מכשירים חשמליים – הכינו מראש רשימה של כל המכשירים החשמליים שאמורים להיכנס למטבח החדש, בין אם אלו המכשירים הקיימים שלכם ובין אם אלו מכשירים חדשים. גם שלב זה חשוב לפני התכנון, על מנת להתאים את הכל ביחד ולא לרכוש מקרר לדוגמה רק כי הוא מתאים בגודל שלו לשטח שנשאר בנישה מסוימת. לכן, בחרו קודם כל את המכשירים (עוד אל תרכשו), ושלבו אותם בשלב התכנון, וזאת על מנת לוודא שיש מקום מתאים למכשירים החשמליים שבחרתם.(. כמו כן, קחו בחשבון האם המכשירים הם נסתרים בתוך ארון, או שיש להם נוכחות עיצובית ואז חבל להסתיר אותם. המכשירים שיש לתת אליהם את הדעת – מקרר, תנור, מדיח, כיריים (חשמליים, גז או אינדוקציה), קולט אדים, מיקרוגל, מערבל (מיקסר), מכונת מים/קפה, טוסטר.

אחסון וארגון – כאן עליכם לקחת בחשבון את כמות הכלים (צלחות, כוסות, סכו"ם) שיש לכם, בין אם אלו הכלים הסטנדרטיים שאיתם אתם מגישים ביומיום, או כלים מיוחדים לאירועים וחגים. כמובן שמדובר גם בכלי בישול כמו סירים, מחבתות וכו', וכלים מיוחדים וגדולים אחרים. איך תרצו לארגן את הכל בארונות? האם יש צורך לרכוש אביזרים חדשים? האם יש מספיק מקום? האם חלק מהארונות תרצו שיהיו בעלי דלתות שקופות? ההמלצה שלי היא לנצל את המעבר ואת השיפוצים על מנת לדלל כמה שיותר, אין תחושה מקלה יותר מלהוריד עומס של כלים ואביזרים, ולהישאר רק עם הנחוצים והיפים ביותר.

סגנון, נוחיות וכיף – מאחורי ההתחשבות בפרקטיקה עומד דבר מאוד חשוב – הנדסת האנוש מטבח, כך שתוכלו להתנהל ולבשל בו בכיף, וכמובן התחושה הכללית שלכם כשאתם נמצאים בו. אנחנו מבלים לא מעט זמן ביום במטבח, עובדים בו, מנקים אותו, מבשלים בו, לעתים אף מארחים בו, ולכן חשוב שיהיה לנו נעים ונוח – גם מבחינת השהות, וגם מבחינת ההתנהלות. אני ממליצה להתייחס לעניין תכנון המטבח בכובד ראש, ולשלב מעצב פנים עוד בשלב התכנון, על מנת שכשבסופו של דבר המטבח החדש שלכם יהיה מוכן, תהיו גם גאים בו וגם מרוצים ממנו.

לקבלת המדריך המלא לתיבת המייל שלכם:

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)