מתוך סדרת המדריכים לקראת מעבר לדירה תל אביבית חדשה

אז החלטתם לעשות את הצעד, לעבור לדירה חדשה ומפנקת בתל אביב או בסביבה, ולמכור את הבית הישן שלכם. זהו שלב קריטי ומלא תהפוכות, בעיקר מכיוון שעם הכסף שתקבלו ממכירת הבית הישן, איתו (או עם רובו) תממנו את המעבר, את רכישת הדירה החדשה, ואת השיפוץ שלה וההתאמה שלה לחיים החדשים שלכם.

אבל מה צריך לעשות כדי לקבל עליו את הסכום המקסימלי שאפשר לקבל? איך ניתן לשדרג את הבית הישן לפני המכירה? האם בכלל כדאי או יש מה לשדרג?

שאלו את עצמכם את השאלות הבאות: האם הבית עומד זמן רב למכירה? האם מגיעים קונים אשר רק מבזבזים לכם את הזמן? האם הצעות המחיר שאתם מקבלים עליו נמוכות מהשוק או מהפוטנציאל שאתם רואים שיש לו? האם אתם בעצמכם הייתם רוכשים אותו כמו שהוא?

עברו על החללים השונים בבית וערכו רשימה – האם המטבח שלכם מיושן או דורש רענון? האם הסלון עמוס ומחניק? איך נראים חדרי השינה? מה עשיתם ואיך ארגנתם את חדרי הילדים לאחר שהתרוקנו? ומה עם חדר האמבטיה? והגינה? ואיך הבית נראה מבחוץ? עברו על הכל ורשמו לפניכם ,מבלי להחסיר דבר ומבלי לעגל פינות את כל החסרונות של כל חלל וחלל ומה יש לעשות ולשנות בו. שימו לב – לקונים שלכם אין סנטימנטים לבית שלכם, ולחיים שחייתם בו. הם רואים בו פוטנציאל לחיים החדשים שלהם – לכן עליכם לארגן ולהכין את הבית כך שכל מי שייכנס אליו יאמר: וואו, כאן אני רוצה לגור!

כמה צריך להשקיע ומה צריך לעשות?

באופן עקרוני, בלי להיכנס יותר מדי לפרטים, כדאי ומומלץ להשקיע בשיפוץ הבית הישן לפני המכירה כ-1%-2% מהערך הנוכחי שלו. השקעה כזו תעלה את ערך הנכס, ויכולת מיקוח המכירה שלכם תעלה בכ-10%-20%. שווה נכון?

לקבלת המדריך המלא למייל עם דוגמאות וטיפים מעשיים ללא צורך במעצב פנים
לחצו כאן

במטבח אפשר להשקיע כ-5,000-7,000 ₪ בשיפוץ קוסמטי (כמו צביעה, החלפת ידיות, שדרוג דלפק ועוד), על מנת להעניק לו מראה רענן ועדכני יותר.

את הסלון רוקנו מכל החפצים המיותרים, שקלו להוריד תמונות וקישוטים שאינם רלוונטיים, החליפו את השטיח במידה והוא מיושן ומרופט. רכשו כריות חדשות לספות. זכרו כל הזמן שהדיירים החדשים שבאים לראות את הבית שלכם צריכים לקבל מצד אחד תחושה ביתית, ומצד שני תחושה נקיה, רעננה ומרווחת.

שולחן האוכל – דאגו שיהיה נקי, ללא חפצים וניירות מיותרים, ואם יש צורך צבעו אותו ואת הכסאות.

חדר השינה – דאגו שיהיה נקי ומסודר, והשתמשו בכיסוי מיטה חדש ויפה כולל כריות קישוט, על מנת להעניק לו תחושה מזמינה ונעימה. גופי תאורה יוסיפו ללא ספק תחושה חמימה, ושקלו לצבוע את הקירות אם יש צורך.

חדרי הילדים – זרקו או אחסנו את כל הציוד המיותר, והפכו חדר אחד לחדר ילדים סטנדרטי, יפה וצבעוני באמצעות כמה רהיטים בסיסיים (חדשים או ישנים, העיקר שייראו טוב), כולל שטיח וקירות מקושטים או צבועים, על מנת להעניק את התחושה שכיף לגדל כאן ילדים.

חדרי הרחצה – אחד המקומות הקריטיים עבור רוכשים חדשים, אשר גם חושבים בעצמם כשהם רואים חדר אמבטיה מוזנח כמה יעלה להם השיפוץ (וזה לא זול!). לכן, ישנה חשיבות רבה לכך שתעניקו לחדרי הרחצה מראה נקי, אסתטי, ויפה – ציפוי האמבטיה בחומר אקרילי אשר יחדש את המראה הכללי יעשה יופי של עבודה, החליפו את ראשי המקלחת, שלבו נרות ריחניים או פרחים מיובשים, חשבו לרכוש מקלחון זכוכית או לפחות להחליף את וילון המקלחת בוילון נקי וחדש.

הכניסה לבית ומראה הבית מבחוץ – דלת הכניסה לבית חייבת (!!) להיראות טוב. אם יש גינה בכניסה לבית, חדשו אותה וסדרו אותה (ניקוש עשבים, שילוב פרחים וצמחים חדשים ועונתיים, עציצים), נקו את שביל הגישה לבית ותקנו מרצפות שיצאו ממקומן, דאגו שגופי התאורה יהיו תקינים. בדקו איך הבית שלכם נראה באופן כללי מבחוץ, ושקלו צביעה או סיוד כלליים במידת הצורך. ההבדל הוא ענק. שימו לב גם למבואה בכניסה לבית, כך שתהיה מסודרת, נקיה ומזמינה.

 השקעה קטנה, רווח גדול

זכרו, רושם ראשוני הוא מילת מפתח ברכישות "כבדות" מסוג זה. הרוכשים הפוטנציאליים שמגיעים אליכם, לרוב אינם מעוניינים בבית להשקעה אלא בבית לגור בו, לגדל בו את ילדיהם, לחיות בו את חייהם. ממש כפי שאתם עשיתם כל השנים. לכן, בהשקעה של כמה עשרות אלפי שקלים, אשר יעניקו לבית שלכם מראה חדש יותר, מסודר יותר, מזמין יותר, תוכלו למכור אותו ברווח של מאות אלפים יותר מהערך הראשוני שלו.

לקבלת המדריך המלא לתיבת המייל שלכם:

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)