בחירת איש מקצוע יכולה להיות מסע מתיש לפעמים. ההתבלטויות בין המלצות חברים, האתרים המיופייפים, הפרסומות, ההבטחות, הצעות המחיר וכו'. הדבר מתבטא בייחוד כשמדובר בפרויקט רגיש כמו עיצוב החלל שבו אתם אמורים לגור, לארח, לנוח, ולעתים אף לעבוד.

לכן הכנתי לכם כאן מדריך מיוחד, איך לבחור מעצב פנים, עם דגש לגילאי 55 ומעלה, אשר מעוניינים לשנות את חייהם, לחזור לעיר הגדולה, לתחושה של פעילות ועשייה, להתרענן ולהתחדש אחרי שהילדים עזבו את הקן.

(להורדת המדריך המלא לחצו כאן)

מהו תפקידו של מעצב הפנים?

ראשית כדאי שנבין לעומק מה עושה בעצם מעצב פנים, ואיך הוא אמור לעזור לנו לעצב את הדירה החדשה שלנו. אז קודם כל כדאי לדעת – מעצב פנים מקצועי עובד איתכם שלב שלב, משלב התכנון הראשוני ועד שלב הגימורים הסופיים והריהוט. עבודתו של מעצב הפנים כוללת את תכנון הדירה מהבסיס, חלוקה מחדש של החללים השונים, מיקומי חדרים כמו השירותים, האמבטיה והמטבח, שינוי פתחים (חלונות, דלתות), ועוד. במקביל, יבחר המעצב איתכם ועבורכם את הריהוט המתאים, את גווני הקירות, אלמנטים ויזואליים וקישוטיים נוספים, וכן יכין את הקרקע לעבודות הגבס והשיפוץ הנוספות.

מעצב פנים טוב אם כן יידע לנצל היטב את החלל המדובר על מנת להעניק לכם פתרונות ריאליים, יצירתיים ונכונים אל מול הצרכים הספציפיים שלכם.

מעצב פנים טוב ייכנס איתכם לפרטים הקטנים ביותר (דבר שלא יעשו מעצבי חברות המטבחים למשל), עבור כל פרט ופרט בשיפוץ. הדבר חשוב בעיקר בחלל המטבח, השירותים והאמבטיה, וכן בסידור הרהיטים כך שהחלל ינוצל באופן מקסימלי (חדר שינה, חדר עבודה, חדר האורחים).

מעצב הפנים המתאים לכם ביותר יהיה זה שיידע לאזן בין הצרכים האישיים שלכם לבין האפשרויות שהחלל מציע. לכן חשוב מאוד לזהות כבר מההתחלה – האם יש ביניכם כימיה? האם אתם משדרים על אותו גל? ההקשבה והתקשורת ההדדית הן המפתח להצלחתו של הפרויקט.

עיצוב פנים – שלבי העבודה בראשי פרקים:

הבנת הצרכים – כאן בעצם מיישרים קו עם המעצב, על ידי הבנה העמוקה של כל הצרכים שלכם בדירה החדשה – האישיים, המשפחתיים, העסקיים, החברתיים.

תכנון הדירה – זהו השלב הקריטי, חשוב אף יותר מהעיצוב האסתטי החיצוני. כאן אתם אמורים לקבל כ-2-3 אפשרויות תכנון שונות (סקיצות), הלוקחות בחשבון את כל הצרכים הנ"ל.

בחירה והדמיה – לאחר שתבחרו את הסקיצה שמתאימה לכם, תקבלו הדמיה בתלת מימד שתעניק לכם תחושה אמיתית ככל האפשר לגבי החללים המדוברים, ולהבין ולראות דברים שאינם מובנים בהכרח מהתכנון הראשוני. בשלב זה עושים עוד תיקונים והשלמות לכדי תוכנית מושלמת וראויה.

יצירת תוכניות עבודה לביצוע – כאן מפרקים את התוכנית לפרטים, על מנת להתחיל בעבודה עצמה. מעצב הפנים אמור להיות ברור מאוד מול אנשי המקצוע שבאים לבצע את התוכנית הלכה למעשה, לכן על התוכנית לרדת לפרטים רבים ככל האפשר, בהתאם לתכנון הראשוני (לפירוט מלא של תוכניות הביצוע השונות, כמו חשמל, תאורה, אינסטלציה, נגרות, פתחים, מיזוג אוויר, וכו', לחצו כאן להורדת המדריך המלא).

חומרי גלם ואביזרים נלווים – מעצב פנים מקצועי ואיכותי לא יסתפק בהורדת התוכניות לביצוע, אלא ילווה את אנשי המקצוע בבחירת חומרי הגלם המתאימים והאביזרים הנלווים הטובים ביותר. הדבר מתבטא בעיקר בחיפויים, באביזרי סניטריה, גופי תאורה, דלתות, חלונות וכו', וכמובן בבחירת חומרי הגלם של עבודות השיפוץ עצמן, איכותם, יכולת הבידוד שלהם, העמידות שלהם ועוד.

בחירת ריהוט – שימו לב, לא כל מעצבי הפנים מתעסקים בריהוט. ההמלצה היא אכן לבחור מעצב פנים שיילך איתכם עד הסוף, כלומר עד אחרון הרהיטים, ואחרון הגימורים – יבחר איתכם (כן, יילך איתכם פיזית לחנויות), ימליץ לכם, ואף יעזור לכם בסידור הרהיטים בחלל.

דגשים לבחירת מעצב פנים

ניסיון – בדקו את הרקע של המעצב, הניסיון שלו, עבודות שביצע, המלצות שקיבל וכו'. תמיד עדיפה פגשיה אישית, פנים אל פנים, להתרשמות אמיתית. בכל מקרה כדאי לא להיפגש עם יותר מ-2-3 מעצבים כדי לא להתבלבל.

סגנון – האם הסגנון העיצובי של המעצב מתאים לכם? בדקו אם יש לו כמה סגונות ועד כמה הוא גמיש. ישנם מעצבים שיש להם סגנון בולט, וישנם כאלה היכולים להתאים את עצמם אליכם.

רגישות – האם למעצב יש את היכולת לרדת לעומק הנפשי של ההתחלה החדשה שלכם? לצרכים האישיים שלכם? דבר זה חשוב בעיקר למי שמתחיל פרק חדש בחייו בגילאי 55 ומעלה – מדובר בעיקר במהלך של התחדשות הנפש!

זמינות – בדקו את זמינות המעצב וכי אינו עובד על הרבה פרויקטים במקביל. ההמלצה היא כאמור לקחת מעצב שיילך איתכם יד ביד בכל שלבי התהליך ויהיה זמין עבורכם.

כימיה והקשבה – אמרתי את זה בראש המאמר ואני חוזרת על זה גם במדריך עצמו. הכימיה והתקשורת עם המעצב הן הבסיס להצלחת הפרויקט, ובעיקר להנאה שלכם מהתהליך (לא פחות חשוב!).

איזון ותקציב – הגדרות תקציביות מול חריגות תקציביות זהו נושא רגיש מאוד בעת תהליך השיפוצים. בדקו כי למעצב שלכם יש את היכולת גם לעמוד בעצמו במסגרת התקציבית ולתכנן בהתאם את השיפוצים, וגם להשאיר אתכם בה על מנת שלא תחרגו בשם רעיונות חדשים ומפוצצים שלאחר מכן תצטערו עליהם. מעצב פנים טוב יידע אם כן לאזן בין הצרכים שלכם ובין האפשרויות הריאליות העומדות בפניכם, ולא לרוץ אחרי כל משב רוח שלכם.

מעורבות – עד כמה המעצב מעורב פיזית בפרויקט? עד כמה הוא מגלה איכפתיות ואקטיביות? עד כמה הוא בקשר יומיומי איתכם? זכרו, מעצב פנים טוב יהיה איתכם בתקשורת ובשקיפות מלאות.

אנשי מצקוע וקבלני משנה – מעצב פנים מקצועי וטוב יידע להשתמש או לפחות להמליץ לכם על אנשי מקצוע (רצף, חשמלאי, נג' וכו') אמינים ואיכותיים, והכל במסגרת התקציבית שלכם. חשוב מאוד שהאנשים המבצעים את המלאכה הלכה למעשה יהיו הטובים והמקצועיים ביותר בתחומם.

שכר טרחה – עלות מעצב הפנים היא חלק מתקציב השיפוץ הכללי שלכם. ההמלצה היא לא לחסוך באיש מקצוע, מכיוון שעבודה מול מעצב פנים מנוסה אשר מתאים לכם ולפרויקט שלכם, לא רק שתוביל בסופו של דבר לתוצאה הרצויה הטובה ביותר, אלא גם תחסוך לכם בעתיד כסך רב על תיקונים, שינויים ושיפוצים נוספים, וברוב המקרים אף תעלה עבורכם את ערך הנכס.

לקבלת המדריך המלא לתיבת המייל שלכם:

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)